Hiába a bruttó elszámolás, mégis érdemes napelemet venni

Néhány évtizede még nem sok szó esett a környezettudatosságról, ma azonban már nem nyithatunk meg egy weboldalt és nem kapcsolhatjuk be a tévét anélkül, hogy a szemünk elé ne ugrana egy-egy reklám vagy hirdetmény, ami a bolygó és élővilág védelmére szólít fel minket.

Persze jócskán akadnak olyanok, akiknek egyik fülén bemegy, a másikon pedig távozik az információ, de szerencsére egyre nagyobb közfelháborodást kelt az erdő közepére tornyozott szeméthalom, a tavakba öntött vegyszer, és egyre többen bojkottálják az állatokon tesztelt kozmetikumokat, vagy mondanak nemet a szőrmére.

Ma már bármilyen társaságba csöppenünk, lehet és kell is beszélnünk a megújuló energiaforrásokról, hiszen ezek jelentik a jövőt, szemben a fosszilis tüzelőanyagokkal, amelyek használata rendkívül nagy terhet ró a környezetre.

Egy új épület építésekor vagy felújításakor egyre többen döntenek úgy, hogy az elektromos áramot napelemekkel állítják elő, és ezzel az árammal működtetik a háztartási berendezéseket.

A döntés hátterében gyakran környezetvédelmi szempontok állnak, sokszor viszont józan megfontolás, hiszen a napelemek lehetővé teszik, hogy a háztartás függetlenné váljon az áramszolgáltatótól, és maga termelje meg a felhasznált energiát.

A napelemek népszerűségét növeli az a tény is, hogy a kiépítési költség rendszerint nyolc-tíz év használat után megtérül, de a rendszer még hosszú évtizedeken át teszi a dolgát. Ez az összeg a családi kasszában marad, szabadon felhasználhatjuk, nem kell kifizetnünk a villanyszámlára.

Sokan szívesen térnének át napenergiára, de nyomasztó számukra a gondolat, hogy mondhatni előre kifizessenek tíz évnyi villanyszámlát; érdemes azonban belegondolni, a legtöbb gyártó 25-30 év garanciát vállal a termékeire, ami azt jelenti, minden egyes forintunk legalább háromszorosan megtérül, mire a rendszer megérik a felújításra.

Volt egyszer egy napelem szaldó

Aki figyelemmel kíséri a híreket, hallott róla, hogy 2024-ben komoly változáson ment át a napelem elszámolás. Hogy ennek lényegét megértsük, érdemes tisztában lenni vele, hogyan működik az áramfejlesztés napelemekkel.

A tetőn – vagy máshol – elhelyezett panelek a beérkező napfény hatására egyenáramot termelnek, majd ezt továbbítják az inverter felé. Ez az eszköz alakítja váltakozó árammá, hogy a háztartási berendezéseink is fel tudják használni.

Jogos a kérdés, ha az áram a napfény hatására termelődik, mi történik éjszaka, vagy amikor felhős az ég? Nem kell aggódnunk, háztartásunk nem marad energia nélkül akkor sem, amikor kevés a fény.

A napelem rendszerek több típusba sorolhatók: lehetnek szigetüzeműek, hálózatra kötöttek, vagy hibridek, amelyek ötvözik az előző kettőt.

A szigetüzemű rendszer nem kapcsolódik az elektromos hálózathoz, a nappal termelt, fel nem használt áramot pedig akkumulátorokban tárolja.

Magyarországon leginkább a második, hálózatra kötött típus fordul elő, ami a többlet energiát az áramszolgáltatónak továbbítja, amikor pedig plusz áramra van szükség, visszavételezi a hálózaton keresztül.

Éveken át szaldó elszámolás volt érvényben, amelynek már a neve is – az olasz saldo szó – egyensúlyra utal. Egy külön óra mérte a hálózatba vezetett és visszavételezett áram mennyiségét, elszámolási időben pedig a különbözet döntött, a szolgáltató vagy a tulajdonos tartozik-e a másik félnek.

Ez a rendszer nem volt túl kedvező az áramszolgáltató számára, hiszen ő egész évben biztosította a hálózatot, elvégezte a karbantartásokat, javításokat, ennek ára azonban a szaldó elszámolás miatt nem térült meg.

Éppen ezért ez a rendszer már megszűnőben van, 2024-től nem lehet hozzá csatlakozni. Azok vehetik csak igénybe, akik 2023 szeptember 7-ig jelezték, hogy napelemet szeretnének telepíteni, és sikeresen beüzemelik a rendszert 2026 január 1-ig.

A kedvezmény így sem tart örökké, mert csak a telepítéstől számított tíz évig lehet igénybe venni, tehát 2036-tól végleg búcsúzunk a szaldótól.

Napelem elszámolás 2024-től

A szaldó tehát megy, ami pedig érvénybe lép, az a bruttó elszámolás. Ez annyiban tér el a korábban megszokott rendszertől, hogy más áron számolja el a hálózatba vezetett és a szolgáltatótól vételezett áramot.

Gyakorlatban ez annyit jelent, hogy a felesleges áramot, amit megtermelünk, ugyanúgy továbbítjuk a szolgáltató felé, de amikor nekünk van szükségünk többlet energiára, azt drágábban számolja fel a szolgáltató.

Ez a rendszer erősen megnehezíti, hogy egyensúly alakuljon ki, és nullás energiaszámlákat kapjunk. Sokan csalódottan értesültek a változásról, hiszen így lassabban térül meg a napelem rendszer kiépítésébe fektetett pénzünk.

Megéri vagy nem éri meg?

Hiába változott a napelem elszámolás, ettől még kijelenthetjük, a rendszer kiépítésének ára egyszer megtérül. Ez nem mondható el abban az esetben, ha inkább a szolgáltatótól vételezzük az áramot, a rezsire kifizetett összegeket ugyanis soha nem látjuk viszont.

Azzal is érdemes kalkulálni, hogy a jövő bármit hozhat, az energiaárak pedig gyakran elég kiszámíthatatlanul alakulnak. A fogyasztók száma növekszik, egyre több elektromos berendezéssel vesszük körbe magunkat, ami egyre jobban leterheli az elektromos hálózatot.

A nyári kánikulában már most is előfordulnak áramingadozások, kimaradások, amikor a fogyasztók egyszerre járatják a klímákat. Előfordulhat, hogy a jövőben ezek a problémák rendszeresebbé válnak, a napelemek azonban garantálják, hogy mindig legyen áram a házban.

Persze a fogyasztók is reagálnak a megváltozott napelem elszámolásra, és a hálózatra csatlakozás helyett egyre többen látják a jövőt a szigetüzemű vagy hibrid rendszerekben. Ezek lehetővé teszik, hogy a fel nem használt energiát akkumulátorokba vezessük, éjszaka pedig a magasabb árú áram megvásárlása helyett az eltárolt energiát használjuk fel.

Napelem rendszer telepítése

Ha megérett bennünk az elhatározás, csatlakozunk a napelemmel rendelkezők népes táborához, már csak egy megbízható kivitelezőt kell találnunk, aki telepíti a rendszert.

A Napelem Rendszer és hasonló vállalkozások segítenek meghatározni, milyen teljesítményű napelem rendszerre van szükségünk, megtervezik a telepítés lépéseit, és választ adnak a felmerülő kérdéseinkre.

A panelek számára a 35-40 fokos dőlésszögű tetőszerkezet az ideális, de akkor sincs ok az aggodalomra, ha történetesen síktetős ingatlannal rendelkezünk, ez ugyanis tartószerkezet segítségével is kialakítható.

A megfelelő teljesítmény meghatározásához több szempontot is figyelembe kell venni; fontos a tető tájolása, ettől függ ugyanis, mennyi napfény éri a paneleket, és mennyi energiát tud termelni. A délkeleti, délnyugati irány a legjobb a napelemek számára.

Figyelembe kell venni azt is, akad-e olyan fa vagy épületelem, ami a jövőben árnyékot vethet a napelemekre, valamint meg kell bizonyosodni arról is, hogy a tetőszerkezet elbírja a tervezett napelemeket.

Természetesen mindenkit az érdekel, mennyibe kerül a megfelelő rendszer kiépítése, de láthatjuk, milyen sok tényező befolyásolja a végeredményt. Egy kellő szakértelemmel rendelkező cég nem ad árajánlatot azelőtt, hogy egy helyszíni felmérés során szemrevételezné a terepet; a Napelem Rendszer partnerei ezt ingyenes végzik el.

Mindent egybevetve a napelem rendszer telepítésével a saját jövőnkbe fektetünk. Bruttó napelem elszámolás ide vagy oda, ez a legkézenfekvőbb módja, hogy hosszú távon milliókat takarítsunk meg, és biztosítsuk otthonunk energiaellátását, bármit is hozzanak a következő évtizedek.