Vigyázz az internettel!

Veletek is előfordult már, hogy azt vettétek észre, órákon át csak céltalanul böngésztek a neten? Sajnos az internet, amellett hogy nagyon hasznos is tud lenni, azért néha veszélyes is. Nem csupán a rajta terjedő aggasztó trendek, kihívások, és hamis információk miatt, hanem azért is, mert függőséget tud okozni.

Mielőtt megjelent volna az internet és az okos eszközök, az emberek sokkal jobban el tudták foglalni magukat “offline” tevékenységekkel.

Manapság már sokak számára az jelenti csak a kikapcsolódást, hogy nézelődik az interneten, játszik a számítógépen, online híreket olvas, vagy videókat néz. A videók görgetése is végtelen hosszúra tud nyúlni, mivel egyesével rövidnek tűnnek, azonban folyamatosan következnek egymás után, és könnyen el lehet veszni benne, hiába mondogatjuk magunknak, hogy “ez lesz az utolsó”. Ugyanez a helyzet a sorozatnézéssel. Minden részt olyan helyen hagynak abba, hogy kénytelenek legyünk megnézni a következőt is. Az internetes hírek pedig olyan figyelemfelkeltő címekkel vannak ellátva, hogy nagyon nehéz megállni, hogy rá ne kattintsunk a következőre is. Természetesen jó oldalai is vannak azért: például olyan hasznos weboldalakat találhatunk a neten, mint a felepulok.hu, melyen egy másik nagyon veszélyes függőség, az alkoholizmus tünetei és lehetséges megoldása olvashatók. Emellett sok mindent megtudhatunk arról is, hogyan lehet “leszokni az ivásról”, illetve hogyan vehetünk részt egy ezt támogató bentlakásos programban.

Az alkoholizmus tünetei nem minden esetben ismerhetők fel könnyen. Gyakran találkozhatunk olyan emberekkel, akik jól bírják az italt, lehet ez genetikai adottság vagy a hozzászokás miatt egyaránt. Ez még önmagában nem probléma, azonban ha olyan szerettünk, rokonunk, barátunk, munkatársunk van, aki napi szinten fogyaszt alkoholt, és mindig talál rá valami okot hogy újra “vedelni” mehessen, érdemes felfigyelnünk a problémára mert ez már kóros ivásnak számíthat.

Az indok lehet munka utáni általános szórakozás, baráti ivás, bulizás, de olyan magyarázat is, mint valamely szomorú esemény elfelejtése. Akármelyikkel is találjuk szemben magunkat, fontos, hogy észre vegyük a bajt. Minél előbb ismerjük fel valakinél az alkoholizmus tüneteit, értelemszerűen annál nagyobb esélye van a felépülésre. Egy alkoholizmussal küzdő személy egy idő után szinte elveszti a saját személyiségét és gondolkodását, mert az ivás annyira az életévé változik. Annyira, hogy nem érzi magát teljesnek nélküle.

A függőség azért alakulhat ki könnyen, mert az alkoholnak a hatása egyre kevésbé érződik, ahogy egyre jobban hozzá szokunk. Emiatt mindig egyre több és több kell belőle ahhoz, hogy eljuttasson abba az állapotba amiről sokan olyan nehezen tudnak lemondani.

A felepulok.hu oldalán az egyedülálló, leszokást segítő programjukról is olvashatunk, ezek mellett, amiket most megosztottam. Különösen érdekesnek és szimpatikusnak találom, hogy a náluk dolgozó szakemberek sokan olyan személyek közül kerülnek ki, akik maguk is megküzdöttek már az alkoholizmussal. Ki tudná jobban megérteni az ezzel a problémával élőket ugyebár, mint azok akik maguk is megtapasztalták már? A program részét képezi egy 28 napos bentlakásos elvonókúra, melyet egy amerikai módszer, a Minnesota modell alapján fejlesztettek ki. Nagyon családközpontú a program, amely azt jelenti hogy a bent tartózkodás alatt van lehetőség a kezelteket meglátogatni, valamint arra is hogy a családtagok az alkoholizmusról és a belőle való felépülésről szóló előadásokat hallgassanak meg. Abban is nagyon igazuk van, hogy felhívják a figyelmet: az alkoholizmus nem csak az érintett személy, hanem a kiterjedtebb, vagy a szűk család és a környezetben lévők problémája is. Ezért kifejezetten fontos, hogy mindig figyeljünk oda szeretteinkre és ne féljünk segítséget kérni amennyiben szükséges.